in h
Free Member
- Posts
- 768
- Likes
- 601
You're missing the reason you have two bottles. It's so that you have a spare when one runs out. With a refillable, you'd never run out, so you'd only need one. Half the cost, half the weight.Now, I use two cylinders on average a year at £25 a cylinder. 6 kg of propane is roughly 12 litres, which at 64p/l costs £7.68, so the difference per cylinder is £17.32. It would thus take about eight and a half years to recover the cost of installing a fixed refillable system, which is probably longer than I'll own the van and thus I wouldn't fully recoup the cost and a refillable system would actually work out more expensive.
As long as the refillable is in a gas locker with an external fill point, you'll never have a problem refilling. Sorry to hear that LPG is so expensive where you are, though. The answer is to top up every time you pass a cheap supplier. For you, that only seems to be two or three times a year.